Туристична індустрія постійно розвивається і вдосконалюється, пропонуючи все нові послуги туристам, особливо молоді, якій вже недостатньо традиційних видів туризму, їй набридла перенасиченість комфортом, спокійним відпочинком в готелях. Виникає необхідність у створенні умов для активного відпочинку.
Активні види туризму передбачають види відпочинку і подорожей, розваг, спорту, що вимагають значного фізичного напруження і доступні не всім категоріям туристів. Ще більш виділяється в цьому сенсі екстремальний туризм. За словами одного з мандрівників, екстремальний туризм - це верхня планка туризму взагалі. Коли вже багато чого досяг у подоланні труднощів і небезпек, що підстерігають туристів, з'являється відчуття, що все-таки чогось не вистачає. І це значить, що прийшов час переступити якусь межу, яка розділяє просто туризм як вид спорту і повні ризику небезпечні подорожі.
Той, хто хоч раз побував в горах або брав участь у сплаві по бурхливій річці, той ніколи не забуде побаченого і пережитого. Деяких приваблює наявність елемента боротьби з метою доказу досконалості людини і безмежності його волі до досягнення поставленої мети. Існує безліч видів екстремального туризму, наприклад: альпінізм і гірничо-пішохідний туризм, спелеологія, гірськолижна підготовка, підводне плавання з аквалангом (дайвінг), водні види спорту, такі як сплав по гірській річці (рафтинг), також дельтапланеризм і багато інших.